Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Trwa X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka!

W dniach 14–20 czerwca trwa X Tydzień Świadomości Czerniaka. Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców - przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=Aipg-LtoyJQ

 

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

 

Warto podkreślić, że nasza Gmina dołączyła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka w edycji 2020/2021. Jego głównym celem było budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych zachowań wśród młodzieży.

W ramach programu został opracowany scenariusz zajęć lekcyjnych wraz z niezbędną obudową dydaktyczną - ulotka, plakat, materiały dla nauczyciela, film tematyczny. Realizatorami programu w szkołach byli nauczyciele oraz higienistki szkolne. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność samobadania skóry oraz różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło"). W zajęciach udział wzięło 159 uczniów z 5 szkół podstawowych z terenu gminy.

Projekt realizowany był na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Onkoma działającego przy  Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie - Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).