Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Styczeń — Miesiąc Świadomości Raka Szyjki Macicy

Styczeń jest miesiącem dedykowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zagadnieniu eliminacji raka szyjki macicy u kobiet na świecie. W dniach 20-26 stycznia trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta po 25 roku życia powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

Obchody Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy zwracają uwagę na istotność profilaktyki oraz wczesnego wykrywania tego groźnego nowotworu. Rak szyjki macicy, zajmujący czwarte miejsce pod względem występowania nowotworów u kobiet na świecie, może być skutecznie zwalczony, jeśli podejmie się odpowiednie kroki.

Rak szyjki macicy rozwija się często bezobjawowo, co podkreśla wagę regularnych badań cytologicznych. Badanie to jest bezbolesne i trwa zaledwie 15 minut, a regularne jego wykonywanie co najmniej co 3 lata jest kluczowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych zmian.

W Polsce realizowany jest Program profilaktyki raka szyjki macicy, skierowany do kobiet w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego w ramach ubezpieczenia NFZ.

 

Gdzie można wykonać badanie w ramach programu?

Sprawdź: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne

 

Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii. Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje 99,9% szans na wyleczenie, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań cytologicznych.

Główne czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy to m.in. infekcje wirusem HPV, wiek, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, liczba partnerów seksualnych, palenie papierosów.

 

 

Niech ten tydzień będzie dla wszystkich kobiet przypomnieniem o konieczności troski o własne zdrowie. Zadbajcie o siebie!

 

Źródło: www.gov.pl