Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Światowy Dzień Pszczół

 

Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo. Odpowiadają one nie tylko za produkcję miodu, pyłku i innych wartościowych produktów ale biorą też udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady. Są więc jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody.

 

Jak możemy pomóc pszczołom?

Stwórzmy kącik z roślinami miododajnymi.

Zakładajmy w ogrodach, na balkonach, tarasach lub działkach miejsca przyjazne pszczołom – naturalne siedliska kwitnących łąk i roślin miododajnych. Dbając o to by te rośliny znalazły się w naszym ogrodzie zapewnimy pszczołom stały dostęp do pokarmu. Co ważne – wybierajmy gatunki rodzime i nieinwazyjne, nie stwarzające zagrożenia dla lokalnej flory.

Przygotuj poidełko dla owadów

Do przygotowania poidełka dla owadów potrzebny jest płytki pojemnik z wodą. Do niego wkładamy namoczony mech lub keramzyt (wypalane kruszywo, które chłonie wodę i jest powszechnie stosowane w ogrodnictwie). Możemy również wykorzystać deskę z wyżłobieniami wypełnionymi wodą dzięki czemu owady nie będą widziały otwartego lustra wody, ugaszą pragnienie i nie utopią się.

Stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin.

Starajmy się stosować nawozy naturalne – kompost, biohumus lub obornik. Możemy kupić np. obornik kurzy lub bydlęcy w granulkach i właśnie nim wzbogacić glebę przed wysiewem. Możemy także przygotować nawozy samodzielnie np. gnojówkę z pokrzyw.

Istnieją również naturalne środki ochrony roślin zawierające m. in. wyciągi roślinne bądź żywe organizmy, które zwalczają określone szkodniki.

Nie wypalajmy traw!

Takie działanie wyjaławia glebę i niszczy pozytywne mikroorganizmy w niej zawarte. Dodatkowo zniszczeniu mogą ulec lęgi oraz naturalne pożytki i siedliska pszczół. Za wypalanie traw grozi kara grzywny.

Domek dla owadów

Zostawmy w ogrodzie miejsca półdzikie – pszczoły chętnie je sobie zagospodarują. Można kupić także gotowe domki dla trzmieli i innych pszczół dziko żyjących. Domek stawiamy w miejscu nie bezpośrednio nasłonecznionym i osłoniętym od deszczu.

 

Pomagajmy pszczołom !