Obowiązek posiadania pozwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wynika z ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2019 poz. 122 z późn. zm.).
Zezwolenia wydawane są przez wójta właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.
Aby zarejestrować psa rasy uznawanej za agresywną, należy złożyć wniosek na formularzu dostępnym w urzędzie gminy, niezwłocznie po zakupie psa. Do wniosku należy dołączyć m.in. świadectwo pochodzenia psa oraz uiścić opłatę skarbową w kwocie 82 zł.
Przed wydaniem decyzji przeprowadzana jest wizja lokalna, która ma na celu ocenę warunków, w jakich trzymany jest zgłoszony do rejestracji pies.
Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.
Posiadanie lub hodowla psów rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia podlega karze aresztu lub grzywny. W razie ukarania można orzec także przepadek zwierzęcia.
Rasy psów uznawanych za agresywne:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 Nr 77 poz. 687) do psów ras uznawanych za agresywne zalicza się 11 ras psów:
-
amerykański pit bull terrier,
-
pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
-
buldog amerykański,
-
dog argentyński,
-
pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
-
tosa inu,
-
rottweiler,
-
akbash dog,
-
anatolian karabash,
-
moskiewski stróżujący,
-
owczarek kaukaski.