Gmina Lyski

Święto plonów w Raszczycach

Dożynki to święto plonów. Po zakończeniu żniw rolnicy dziękują Panu Bogu za zbiory, a następnie udają się na zabawę, aby po trudach rolniczej pracy odpocząć przy poczęstunku i tanecznych pląsach. W niedzielę, 1 września odbyły się w Raszczycach Dożynki Gminne, których organizatorami byli Wójt Gminy Lyski, Sołectwo Raszczyce oraz miejscowy LKS.

Uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej mszy św. za tegoroczne plony pól i ogrodów z prośba o  Boże błogosławieństwo na czas zasiewów dla rolników i mieszkańców Gminy Lyski, którą odprawił ks. dziekan Marek Kirszniok, proboszcz parafii w Raszczycach w asyście ks. Jana Włoska z parafii w Lyskach oraz ks. Piotra Kachla z parafii w Syryni. Starostowie dożynek Państwo Janina i Rudolf Urbisz złożyli na ołtarzu pięknie wypieczony chleb z tegorocznej mąki oraz winogrona. KGW „Raszczanki” przyniosło własnoręcznie zrobioną, wspaniałą koronę dożynkową. Parafianie złożyli dary z jajek, mięsa, owoców i warzyw. Pod koniec nabożeństwa panie w śląskich strojach rozdały pomiędzy wszystkich gości poświęcony podczas mszy św. chleb z życzeniami, aby nikomu go nie zabrakło w tym roku.

Po mszy św. barwny korowód udał się na plac za boiskiem sportowym, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wzdłuż trasy korowodu nie sposób było nie zauważyć przepięknych dekoracji dożynkowych. Pomysłowe ozdoby oraz niebanalne witacze w większości wykonane ze słomy czekały na przybyłych gości i zapraszały do wspólnego świętowania.

Część oficjalna, zgodnie z wielowiekowa tradycją, rozpoczęła się od  wręczenia poświęconych bochnów chleba przez Starostów Dożynek. Chleb został wręczony: Wójtowi Gminy Lyski -  Grzegorzowi Gryt, Ministrowi – Adamowi Gawędzie, Ministrowi – Michałowi Wosiowi, Staroście Rybnickiemu – Damianowi Mrowcowi, Sołtysowi Wsi – Rajmundowi Wranikowi oraz ks. dziekanowi Markowi Kirszniokowi.

Po części oficjalnej uroczystości dożynkowych rozpoczęła się zabawa wiejska z takimi gwiazdami jak Toby z Monachium oraz Marcin Daniec. Święto plonów zwieńczył widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

zdjęcia: http://www.facebook.com/pg/GminaLyski/photos/?tab=album&album_id=1202179906649424

 Święto plonów zorganizowane było w ramach projektu „Rozwijamy nasze pasje w gminach Lyski i Darkovice”.