Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

15 MAJA – Patronalne Święto Rolników

15 maja obchodzimy Patronalne Święto Rolników. W tym dniu rolnicy wspominają swojego patrona – świętego Izydora Oracza. To wyjątkowy moment, aby podkreślić trudy rolniczej pracy oraz podziękować rolnikom za wysiłek, jaki wkładają w uprawę roślin i hodowlę zwierząt.

Izydor zwany oraczem narodził się w r. 1082 w Hiszpanii w skromnej rodzinie rolników. Całe ich życie skoncentrowane było na pracy na roli oraz modlitwie. Po śmierci rodziców Izydorowi został jedynie pług, który wykorzystywał, aby pomagać sąsiadom. Legenda głosi, że pewnego razu przy Izydorze w trakcie pracy zauważono dwie białe postaci, które mu pomagały – byli to Aniołowie. Tytuł świętego przyznano mu już za jego życia, oficjalnie jednak w XVII wieku przez Papieża Grzegorza XV.

Rolnictwo jest niezwykle ważnym sektorem gospodarczym w naszym kraju, szczególnie teraz, gdy bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone. Praca rolnika jest jedną z najstarszych profesji na świecie, rozpoczyna się o wschodzie słońca i często trwa aż do późnych godzin wieczornych. Bez względu na zmieniające się trendy i technologie, rolnicy wciąż polegają na swoim doświadczeniu i wiedzy, by zapewnić nam zdrową żywność. To właśnie dzięki nim mamy dostęp do podstawowych produktów spożywczych.

Drodzy Rolnicy,
dziękujemy za Waszą pełnej odpowiedzialności pracę, kultywowanie tradycji i uczucie szacunku do przyrody i życia w zgodzie z naturą. Życzymy zdrowia, pomyślności i owocnego sezonu pełnego obfitych plonów.