Gmina Lyski

"Jaś i Małgosia"

W październiku Urząd Gminy zaprosił do współpracy Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” s. c. z Trzebini z programem edukacyjnym o tematyce ekologicznej pod tytułem „Jaś i Małgosia”. Tym razem adresatami programu edukacyjnego byli przedszkolacy.

Żywa muzyka oraz bajkowa scenografia przeniosły najmłodszych w bajkowy świat Jasia i Małgosi. Główni bohaterowie, spacerując po lesie, pokazali w jak łatwy sposób piękną naturę można zmienić w zaśmiecony, brudny las. Jaś i Małgosia, podczas swoich przygód, dowiadują się jak długo śmieci ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym i dlaczego tak ważny jest recykling. Dzieci aktywnie zostały włączone w przedstawienie teatralne, zostały zaproszone do tańca sroczek, do posprzątania zaśmieconego lasu oraz złożyły obietnicę Jasiowi i Małgosi, że nigdy nie będą śmiecić.

Mamy nadzieje, że przypomniane zasady selektywnej zbiórki odpadów i wyboru odpowiedniego koloru worka do segregacji na stałe utkwią w pamięci najmłodszych mieszkańców gminy, bo zgodnie z przysłowiem ludowym „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.