Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Gmina Lyski z sercem

Gmina Lyski dołączyła do innych miast w Polsce, na ulicach których stoją wielkie, czerwone serca – pojemniki na nakrętki. W połowie lutego zamontowane zostały dwa - przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Lyskach oraz przy Ośrodku Wspierania Rodziny w Nowej Wsi. Wielkie serca czekają już na nakrętki.

Pojemniki zachęcają do segregacji odpadów, a tym samym zmniejszają ilość odpadów, które jako balast trafiają na składowisko. Butelki plastikowe łatwiej dają się zgnieść bez zakrętek, tym samym zmniejszeniu ulega również objętość odpadów trafianych do worka. Podstawowe korzyści z prowadzenia akcji zbierania zakrętek to właściwe postępowanie z odpadami wśród naszych mieszkańców, ale przede wszystkim pomoc, gdyż zebrane nakrętki trafią do osób potrzebujących z terenu Gminy Lyski, a następnie do recyklingu. Zamienione w granulat, daje się je od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCV.

Do metalowego serca można wrzucać wyłącznie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt, czy kolor. Mogą to więc być nakrętki, np. po napojach, kawie, mleku, czy jogurtach, ale także zakrętki po chemii gospodarczej, płynach do zmywania, szamponach czy płynach do płukania. Ważne, by nie wrzucać do kosza innych przedmiotów, a jeśli nakrętki posiadają tekturowe uszczelki należy je przed wyrzuceniem usunąć. Jedno metalowe serce pomieści około 100 kg plastikowych nakrętek.

Zachęcamy do włączenia się w akcję zbierania nakrętek, realizując jednocześnie cel społeczny i ekologiczny. Takie rozwiązania są już stosowane w wielu miastach Polski, m.in. w  Katowicach, Rybniku, czy Raciborzu.

  

 

Szczegóły akcji dostępne są w regulaminie:

ZARZĄDZENIE NR W.0050.46.2021 WÓJTA GMINY LYSKI z dnia 16 marca 2021r.

w sprawie Regulaminu Akcji „Gmina Lyski z sercem”

 

Załącznik nr 1 do Regulaminu Akcji "Gmina Lyski z sercem" - usytuowanie koszy - pobierz

Załącznik nr 2 do Regulaminu Akcji "Gmina Lyski z sercem" - Formularz zgłoszeniowy - pobierz

Załącznik nr 3 do Regulaminu Akcji "Gmina Lyski z sercem" - Oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w akcji "Gmina Lyski z sercem" - pobierz

Załącznik nr 4 do Regulaminu Akcji "Gmina Lyski z sercem" - Oświadczenie o miejscu zamieszkania - pobierz