Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Fauna i flora

Logo Fauna i flora

Teren, na którym położona jest gmina Lyski, według regionalizacji klimatycznej Polski zlokalizowany jest na styku dwóch obszarów klimatycznych Polski – „obszaru wyżyn i gór" oraz „obszaru nizin". Z „obszaru nizin" znajduje się tu część regionu śląsko-wielkopolskiego, którego klimat kształtuje się pod przeważającym wpływem Oceanu atlantyckiego, ze średnią temperaturą stycznia -2,0ºC, średnią temperaturą lipca 18ºC, czasem trwania zimy od 60 do 80 dni, latem trwającym 100 dni oraz roczną sumą opadów 600 do powyżej 700 mm. Są to cechy klimatu tej części rozpatrywanego obszaru, która znajduje się w obrębie Kotliny Raciborskiej (północna część gminy). Z „obszaru wyżyn" można mówić o klimacie regionu śląsko-małopolskiego, którego klimat kształtuje się pod przeważającym wpływem gór i wyżyn, ale z zaznaczającym się w zachodniej części wpływem oceanu. Średnia temperatura stycznia wynosi tu od -2,0ºC do -3,0ºC, temperatura średnia lipca to 17ºC, zima trwa od 80 do 100 dni, a lato od 70 do 90 dni. Roczna suma opadów wynosi tu od 650 do 750 mm.

Są to cechy klimatu tej części obszaru, która zaliczana jest do Płaskowyżu Rybnickiego (niewielki południowy fragment obszaru gminy). Według regionalizacji klimatyczno-rolniczej R. Gumińskiego rozpatrywany obszar należy do dzielnicy XVII (dzielnica podsudecka) i znajduje się w jej części wschodniej. Są to tereny, gdzie występuje od 100 do 120 dni przymrozkowych, od 30 do 35 dni mroźnych i 1 do 2 dni bardzo mroźnych. Ostatnich przymrozków wiosennych należy się spodziewać w końcu kwietnia lub pierwszych dniach maja. Roczna suma opadu wynosi od 600 do 800mm, wyraźnie zaznacza się cień opadowy Sudetów. Pokrywa śnieżna zalega od 40 do 55 dni, a okres wegetacyjny trwa od 200 do 220 dni. Znaczące dla stanu sanitarnego powietrza i warunków przewietrzania są dominujące z sektora południowego (SW, S, SE) kierunki wiatrów. Stanowią one 44,4 %, przy 13,4% cisz.

Zanieczyszczenie powietrza nad analizowanym obszarem oraz średnie wartości opadu zanieczyszczeń pyłowych określono na podstawie danych opublikowanych przez służbę sanitarno-epidemiologiczną woj. Śląskiego dla roku 1998 r. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza przez cały rok są emitory znajdujące się na południe od obszaru miasta poza granica kraju, migrujące wzdłuż doliny Odry z Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Przemysłowego. Zanieczyszczenia te kształtują głównie poziom tła. Niskie wartości stężenia zanieczyszczeń atmosfery w okresie letnim na całym obszarze gminy świadczą o niewielkim wpływie zanieczyszczeń zewnętrznych. W sezonie grzewczym wzrastają wartości stężenia substancji smołowych, benzo-α-pirenu i dwutlenku siarki, co świadczy o wzmożonej emisji zanieczyszczeń z indywidualnych kotłowni jednostek gospodarczych i budynków mieszkalnych rozmieszczonych na obszarze gminy i jej otoczenia. Biorąc pod uwagę klasyfikację rejonów byłego województwa katowickiego pod względem zanieczyszczenia powietrza według wskaźnika sumarycznego W15 w 1998 roku gmina Lyski znajdowała się na 113 miejscu na 126 wyróżnionych jednostek.

Autor: Karol Michta