Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Powiadamianie o jakości powietrza oraz o konieczności podjęcia działań określonych w programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego

W związku z obowiązującym na terenie województwa śląskiego Programem Ochrony Powietrza przyjętym przez Sejmik Województwa Śląskiego w dniu 18 grudnia 2017 r.  Gminy zobowiązane zostały do podejmowania wzmożonych działań w zależności od ogłaszanego przez Wojewódzki  Inspektorat Ochrony Środowiska poziomu ostrzegania wynikającego z jakości powietrza.

W związku z obowiązującym na terenie województwa śląskiego Programem Ochrony Powietrza przyjętym przez Sejmik Województwa Śląskiego w dniu 18 grudnia 2017 r.  Gminy zobowiązane zostały do podejmowania wzmożonych działań w zależności od ogłaszanego przez Wojewódzki  Inspektorat Ochrony Środowiska poziomu ostrzegania wynikającego z jakości powietrza. Informacja ta jest w sposób ciągły dostępna  na stronie www.lyski.pl w zakładce JAKOŚĆ POWIETRZA.

W przypadku ogłoszenia przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach POZIOM II i POZIOM III ostrzegania Gminy mają obowiązek m.in. przeprowadzenia intensywnych kontroli nieruchomości - pod kątem spalania odpadów w kotłowniach, pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi oraz stosowania paliw niedozwolonych uchwałą antysmogową.

W związku z powyższym na podstawie art. 379 ustawy Prawo Ochrony środowiska upoważnieni pracownicy urzędu gminy lub straży gminnej mają prawo wstępu na teren nieruchomości i przeprowadzenia w tym zakresie  czynności kontrolnych.

Dodatkowo informujemy, że nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw stanowi, że najgorszej jakości paliwa, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, mieszanki zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostały objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. Ponadto na przedsiębiorców wprowadzających do obrotu węgiel ustawa nałożyła obowiązek wystawiania świadectwa jakości i przekazania kopii takiego świadectwa potwierdzonej za zgodność z oryginałem nabywającemu przy każdorazowym zakupie węgla. Dzięki świadectwu kupujący ma uzyskiwać rzetelne i wyczerpujące informacje o tym, co kupuje. Wyczulamy więc kupujących opał, aby żądać od sprzedających kopii takiego świadectwa jakości paliwa.

W razie ewentualnej kontroli nieruchomości pod kątem stosowania paliw warto posiadać takie świadectwo oraz fakturę za zakupiony opał. 

Podstawa prawna:

UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji  instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urzęd. Woj. Śląskiego z dnia 12 kwietnia 2017 r. poz. 2624).

 UCHWAŁA  NR V/47/5/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z dnia 28 grudnia 2017 r. poz. 7339).

Ustawa z  dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska  (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 799).

USTAWA O SYSTEMIE MONITOROWANIA I KONTROLOWANIA JAKOŚCI PALIW z dnia 25 sierpnia 2006 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. Poz. 427),

Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wzoru  świadectwa jakości paliw stałych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1892).