Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

2020

Artykuły

 • Zawody karpiowe w Pstrążnej

  W dniach 3-6 września br. odbyły się już po raz 21 zawody karpiowe w Pstrążnej. Frekwencja dopisała i w zawodach wzięło udział 14 drużyn z Polski i Czech. W sumie złowiono ponad tonę ryb. Największa ryba zawodów ważyła 26,310 kg, a najmniejsza 8,700 kg. Każdy z uczestników otrzymał upominek z gadżetami promocyjnymi Gminy Lyski. Zwycięzcy tradycyjnie już zostali oblani kubłem (nie bardzo) zimnej wody.

  Czytaj Więcej o: Zawody karpiowe w Pstrążnej
 • 30- lecie działalności Straży Miejskich i Gminnych w Raszczycach

  8 marca 1990 roku w Sejmie uchwalono ustawę o samorządzie terytorialnym, która dała społecznościom lokalnym możliwość stanowienia o sobie. Dla realizacji tych celów, polskie prawo umożliwiło tworzenie straży miejskich i gminnych. Od tego czasu upłynęło już 30 lat, a Straże Miejskie i Gminne w całej Polsce obchodzą swoje 30- lecie działalności. Z tej okazji 5 września przy OSP Raszczyce odbyły się uroczyste obchody. Na uroczystości obecne były: Straż Miejska z Rydułtów, Straż Miejska z Radlina oraz Straż Gminna z Lysek – organizator wydarzenia. Warto nadmienić, iż Straż Gminna w Lyskach w tym roku obchodziła swoje 22-lecie działalności.

  Galeria dostepna pod linkiem: https://www.facebook.com/pg/GminaLyski/photos/?tab=album&album_id=1522660187934726

  Czytaj Więcej o: 30- lecie działalności Straży Miejskich i Gminnych w Raszczycach
 • Spotkanie z Józefem Benedyktem Polednikiem.

  Dnia 6 sierpnia odbyło się spotkanie z panem Janem Krajczokiem, autorem książki „Joseph Benedict Polednik (1798-1882). Szkic historyczny o twórcy fundacji dobroczynnej w Lyskach”. Publikacja ukazała się dzięki staraniom wielu osób, których postać Józefa Benedykta Polednika intrygowała od wielu lat. Kim był? Czy legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie są prawdziwe? Jak powstało jego największe dzieło - fundacja? Na te i inne pytania autor szukał odpowiedzi.

  „Na pewno jest to postać która na trwałe zapisała się na kartach historii Lysek i godna jest zapamiętania” – mówi Wójt Gminy Lyski, Grzegorz Gryt

  Spotkanie obfitowało w wiele ciekawostek historycznych związanych z tytułową postacią. W trakcie spotkania wywiązała się także dyskusja o regionalizmie i tożsamości lokalnej. Całość zakończyła myśl, iż Lyszczanie mogą być dumni z miejsca swego pochodzenia i powinni znać jego historię. Książka jest do nabycia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lyskach. Serdecznie zapraszamy do zakupu i poznania nieznanych dotychczas faktów o Józefie Benedykcie Poledniku.

  Czytaj Więcej o: Spotkanie z Józefem Benedyktem Polednikiem.
 • Tłusty Czwartek w Dziennym Domu „Senior+”

  19 lutego placówkę odwiedziła grupa dzieci z lyseckiego przedszkola, by wspólnie z Seniorami świętować Tłusty Czwartek. Najmłodsi pod opieką Honoraty Węglorz oraz Bożeny Wieczorek wzięli udział w warsztatach pieczenia tradycyjnych pączków. Seniorzy poinstruowali dzieci, w jaki sposób prawidłowo przygotować drożdżowe ciasto, by pączki dobrze wyrosły.

  Przedszkolaki oraz podopieczni Dziennego Domu „Senior+” mieli także okazję do integracji w trakcie zabaw ruchowych oraz warsztatów artystycznych. Wspólnie udekorowali papierowego pączka. Dzieci wysłuchały także bajki o Pączku Samochwałku. Warsztaty międzypokoleniowe zakończyła degustacja domowych i samodzielnie przygotowanych wypieków.

  Następnego dnia Seniorzy spotkali się we własnym gronie, by wspólnie obchodzić ostatki. Takie dni przyczyniają się do podtrzymywania rodzimych tradycji.

  Czytaj Więcej o: Tłusty Czwartek w Dziennym Domu „Senior+”
 • Światowy Dzień Chorego w Raszczycach

  Gmina Lyski aktywnie włącza się we wszelkie inicjatywy prozdrowotne i prospołeczne. Przykładem może być obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w kościele p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Raszczycach odbyła się uroczysta Msza Św., którą odprawił ks. proboszcz Marek Kirszniok. Po mszy uczestnicy nabożeństwa udali się do Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie czekał na nich smaczny poczęstunek. Mieszkańcy Gminy Lyski przyjęli liczne wyrazy sympatii oraz życzenia zdrowia i pomyślności kierowane do nich przez: Senator RP Panią Ewę Gawęda, Wójta Gminy Lyski Pana Grzegorza Gryta oraz sołtysa Wsi Raszczyce Pana Rajmunda Wranika. Ks. proboszcz wraz  z miejscowym Zespołem Caritas i zebranymi seniorami podziękowali organizatorom za miłą i odświętną atmosferę spotkania. Spotkanie uświetniła biesiada śląska z Gienkiem Loska z B.A.R.  i Ingą Papkalą.

  Czytaj Więcej o: Światowy Dzień Chorego w Raszczycach
 • Koncert Kolęd i Pastorałek w Darkovicach

  Wspólne kolędowanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątecznych tradycji. W niedzielę, 2 lutego, ostatnim dniu kiedy wedle zwyczaju kościoła katolickiego można śpiewać kolędy oraz pastorałki, w czeskich Darkovicach odbył się koncert w wykonaniu Chóru Małgorzata i Zespołu Adagio z Lysek. Artyści wykonali najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne w trzech językach: polskim, angielskim i czeskim. Piękny nastrój oraz atmosfera przyciągnęła wielu mieszkańców nie tylko z Darkovic, ale też sąsiednich miejscowości.

  Czytaj Więcej o: Koncert Kolęd i Pastorałek w Darkovicach
 • Wspólne kolędowanie w OSP Lyski

  20 stycznia w OSP Lyski na wspólne kolędowanie zaprosiły nas dwa regionalne zespoły ludowe: Klika Machnika i Dzimierzanki. Zespoły zaśpiewały kolędy, piosenki świąteczne a także hymn Śląska. W trakcie występów na scenie zaprezentowała się jedna z najstarszych mieszkanek gminy Lyski pani Agnieszka Rusok i wyrecytowała wiersz o kolędowaniu. Udało się wyczarować klimat niedawno obchodzonych Świat Bożego Narodzenia. Podczas spotkania panowała miła i radosna atmosfera.

  Czytaj Więcej o: Wspólne kolędowanie w OSP Lyski
 • XV Powiatowy Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich za nami!

  19 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku odbył się już po raz piętnasty, Powiatowy Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Organizatorami Konkursu, jak co roku, był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Celem Konkursu jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych, integracja środowisk oraz promocja gmin powiatu rybnickiego i miasta Rybnika.
  W konkursie wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym 4 Koła z Gminy Lyski z sołectw: Adamowice, Sumina, Pstrążna i Bogunice.
  Pierwszą konkurencją w konkursie była scenka kabaretowa „Oma fit” w której zaprezentowało się Koło „Perełki” z Adamowic rozbawiając zgromadzoną w teatrze publiczność.
  Piosenkę o „stolicy” Suminie zaśpiewały Jubilatki z KGW Sumina. Widownia klaskała w rytm piosenki i nagrodziła występ głośnymi brawami.
  Gospodynie z Kół z Bogunic i Pstrążnej wzięły udział w konkurencji kulinarnej, której tematem przewodnim był murzynek – tradycyjne ciasto pieczone z kakao.
  Wszystkim Paniom gratulujemy wspaniałych występów i pysznych wypieków

  Czytaj Więcej o: XV Powiatowy Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich za nami!
 • Skat o Puchar Rady Gminy Lyski

  Miłośnicy skata z Lysek i okolicy mieli możność sprawdzenia swoich umiejętności w zawodach o Puchar Rady Gminy Lyski, które odbyły się 5 stycznia 2020 r. w remizie OSP Lyski.
  Po kilkugodzinnej rywalizacji zwycięzcą turnieju został Marian Kopiec z S.C. HERKULES Rydułtowy zdobywając 2.890 puntów, za nim z 2.887 punktami sklasyfikowano Huberta Kostka z LKS Lyski, na trzecim miejscu uplasował się Włodzimierz Stroiński z S.C. STRAŻAK Głożyny z 2.715 punktami. Organizacją i sędziowaniem zajął się tradycyjnie Eugeniusz Cyran – Prezes Sekcji Skatowej LKS Lyski. Puchar dla zwycięzcy oraz dyplomy dla najlepszych wręczał Przewodniczący Rady Gminy Lyski Stanisław Hałacz.
  Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  Czytaj Więcej o: Skat o Puchar Rady Gminy Lyski