Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Bezpieczeństwo ratuje życie! - akcja profilaktyczna KRUS

Środowisko pracy rolnika w porównaniu z innymi zawodami jest bardzo specyficzne. Różnorodność prac, które musi wykonywać rolnik sprawia, ze jest on narażony na szereg niebezpiecznych, szkodliwych czynników.


W 2019 r. zgłoszono do PT KRUS w Rybniku 9 wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym, o 4 mniej niż w 2018 r.


Do wypadków przy pracy rolniczej w naszym regionie dochodzi najczęściej w wyniku upadku osób, ta grupa stanowi 66,67% zgłoszonych wypadków. Jest to spowodowane głównie złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, niezachowaniem ostrożności czy też stosowaniem niewłaściwego obuwia. 2 wypadki dotyczyły zetknięcia się z ostrymi narzędziami ręcznymi i innymi ostrymi przedmiotami a 1 wypadek pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.


Przypomina się, iż wypadek należy zgłosić niezwłocznie, do 14 dni bez zbędnej zwłoki. Poszkodowany lub inna osoba zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:
- zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem;
- udostępnić miejsce wypadku i przedmioty związane z wypadkiem;
- wskazać świadków wypadku;
- dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia;
- dzielić informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi Kasy upoważnionemu do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.


W celu dodatkowego wzmocnienia przekazu działań prewencyjnych a także mając na uwadze przynależność KRUS do Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego ISSA, którego celem jest rozszerzenie i promowanie zabezpieczenia społecznego na całym świecie, Kasa przystąpiła do międzynarodowej kampanii popularyzującej Strategię Wizji Zero. Głównym celem Strategii jest zmniejszanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników. W ramach wdrożenia międzynarodowej Strategii Wizji Zero w polskim sektorze rolniczym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała w 2019 roku Przewodnik dla Rolników Indywidualnych ( dostępny na stronie www.krus.gov.pl) Zawiera on szereg szczegółowych pytań, które mogą pomóc w dokonaniu oceny stanu bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Pytania te nawiązują do 7 Złotych Zasad Wizji Zero, a odpowiedzi odnoszą się do 4 kolorów: zielonego, żółtego, czerwonego i szarego –każdy z nich ma znaczenie, gdyż determinuje poziom realizacji danego działania.

Wizja Zero podkreśla wagę trzech filarów pracy człowieka: zdrowia, bezpieczeństwa i dobrostanu w miejscu pracy. Zastosowanie 7 Złotych Zasad pomaga przygotować środowisko pracy w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

7 Złotych Zasad:
1. Przejmij inicjatywę – zaangażuj się.
2. Zidentyfikuj zagrożenia – kontroluj ryzyko.
3. Zdefiniuj cele – stwórz program.
4. Zapewnij zdrowy i bezpieczny system pracy – bądź dobrze zorganizowany.
5. Zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie:
maszyny, narzędzia i stanowiska pracy.
6. Poszerzaj wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie.
7. Daj dobry przykład i motywuj innych.


Strategia Wizji Zero opiera się na przekonaniu, że każdemu wypadkowi można zapobiec, jeśli zostaną podjęte odpowiednie kroki. Możliwe jest przygotowanie środowiska pracy w taki sposób, aby nie dopuścić do utraty życia ani zdrowia.