Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Turysto znajdź i nas

Każde pogranicze to obszar ścierania się kultur, społeczności, tradycji i zwyczajów. Jest to specyficzny tygiel, mozaika różnych elementów przeszłości sprawiających że dane terytorium ma swoje cechy i uwarunkowania. Najważniejszym elementem każdej kultury są ludzie, ich zachowania, wierzenia, obyczaje, tradycje, nadzieje i lęki. To co nas motywuje do działania to chęć poznania, nie tylko odległych lądów jak w zamierzchłych czasach ale również sąsiadów którzy posługują się trochę innym językiem.

Projekt „Turysto znajdź i nas” jest kolejnym przykładem dobrze zrealizowanego projektu w którym współpraca społeczności gmin Lyski i Darkovice stałą się przyczyną do zdynamizowania rozwoju obszaru pogranicza. Mamy nadzieję, iż nasze działania przyciągną turystów i nie tylko, którzy zobaczą że „nasze małe ojczyzny” są warte odwiedzenia. Wiemy też że każdy kto nas odwiedzi, zmieni zdanie na temat postrzegania naszych terenów jako uprzemysłowionych, zadymionych okolic i pozna urocze zakątki tzw. „zielonego pogranicza”.

W galerii zdjęć przygotowaliśmy prezentację najciekawszych obiektów turystycznych oraz sakralnych z Gmin Lyski i Darkovice.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z Naszym albumem stworzonym w ramach projektu „Turysto znajdź i nas”  POBIERZ

 

W ramach projektu ,,Turysto znajdź i nas” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP PRZEKRACZAMY GRANICE zostały ogłoszone również dwa konkursy, których organizatorem był Wójt Gminy Lyski. Celem pierwszego z nich pt. „Podania i legendy z Mojej Małej Ojczyzny” zebranie podań i legend z terenu Gminy Lyski, aktywizacja dzieci i młodzieży w kierunku poznania dziedzictwa kulturowego i kształtowanie poczucia więzi ze swoją Małą Ojczyzną, popularyzowanie bogactwa tradycji Gminy Lyski poprzez wydanie publikacji, zachęcenie młodzieży do poznania historii swojego miejsca zamieszkania i propagowania treści historycznych, rozwijanie postawy patriotycznej związanej z tożsamością kulturową, popularyzacją wiedzy o małej ojczyźnie, kształtowanie i pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni, fantazji młodego pokolenia za pomocą środków literacko-plastycznych na określony temat, współpraca międzypokoleniowa, pogłębienie więzi rodzinnych poprzez konwersację ze starszym pokoleniem, upowszechnienie baśni, legend i podań z Górnego Śląska oraz uwrażliwienie na wartość dziedzictwa kulturowego własnego regionu.


Drugi konkurs pt. „Ocalić od zapomnienia”, miał za zadanie aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej poprzez zainteresowanie ich dziedzictwem kulturowym Gminy Lyski, poszerzenie wiedzy o dziejach regionu, poznanie historii własnej miejscowości i jej mieszkańców, kształtowanie wrażliwości artystycznej, umiejętności postrzegania fotografii jako zapisu rzeczywistości, budzenie postawy szacunku dla źródeł przekazujących wiedzę o tradycjach rodzinnych i regionalnych i uwrażliwienie na konieczność ich zachowywania, pozyskanie i zabezpieczenie fotografii do albumu lub książki oraz zaprezentowanie fotografii w formie wystaw.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze prace konkursowe naszych najmłodszych mieszkańców. 

I MIEJSCE Natalia Harnasz Konkurs pt. ,,Podania i legendy z Mojej Małej Ojczyzny"

II MIEJSCE Karolina Myśliwiec Konkurs pt. ,,Podania i legendy z Mojej Małej Ojczyzny"

III MIEJSCE Laura Gembaliczyk Konkurs pt. ,,Podania i legendy z Mojej Małej Ojczyzny"