Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Bezpieczne ferie zimowe

Zbliżają się ferie zimowe, będące dla dzieci i młodzieży czasem dobrej zabawy i odpoczynku. W województwie śląskim ferie rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 9 lutego. W tym czasie należy spodziewać się na drogach wzmożonego ruchu autobusów i samochodów związanego z licznymi wyjazdami wypoczynkowymi.

W czasie ferii pamiętać należy o podstawowych zasadach: 

 • zawsze informuj rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
 • nie oddalaj się z nieznajomymi, unikaj kontaktu z osobami, których nie znasz. Nie podejmuj z nimi rozmowy i przede wszystkim nie wsiadaj do obcego pojazdu. Kiedy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym.
 • wychodząc na zewnątrz ubierz się stosownie do pogody, czapka, szalik i rękawiczki to podstawa w zimowe dni. Ciepła odzież zapewnia komfort podczas zabawy i wypoczynku na świeżym powietrzu.
 • nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne, unikaj także jazdy na łyżwach po zamarzniętych zbiornikach wodnych — zamiast nich wybierz lodowisko. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie i przed wejściem na lód załóż kask, ochraniacze i rękawiczki. 
 • zjeżdżaj na sankach z dala od ulic, skrzyżowań i zbiorników wodnych, a podczas zabaw na śniegu i lodowisku zawsze pilnuj swoich wartościowych przedmiotów.
 • po zmroku noś odblaski, brak odblasku (poza terenem zabudowanym) pieszy może przypłacić nie tylko mandatem, ale przede wszystkim utratą zdrowia, a nawet życia.
 • pamiętaj o podstawowej higienie, także w czasie ferii zimowych. Brudne ręce mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, dlatego regularnie myj ręce.

Warto znać ważne telefony alarmowe i interwencyjne:

 • 112 – jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy;

Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem numerów alarmowych w CPR.

 • 997– Policja;
 • 999- Pogotowie Ratunkowe;
 • 601 100 300 – numer GOPR/TOPR lub za pomocą darmowej aplikacji RATUNEK (w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej).

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, świadomość występujących zagrożeń z pewnością pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz aktywnie spędzić ferie zimowe w domu i poza domem, rozwijając przy tym swoje pasje.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach stworzyła specjalną broszurę, która zawiera cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych. W zawartości informatora znajdują się łamigłówki i kolorowanki, dzięki którym dzieci będą mogły nabywać wiedzę poprzez zabawę.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą:

Broszura "Bezpieczne ferie zimowe 2024"

 

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rybniku: 

https://www.gov.pl/web/psse-rybnik/bezpieczne-ferie-2024.

 

 

Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!