Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt
9 maja 2017
Postepowanie w przypadkach kolizji z dzikim zwierzęciem
Skutkiem ciągłego zwiększania się ilości pojazdów są coraz częstsze zdarzenia z udziałem zwierząt dzikich - zwłaszcza na terenach wiejskich. Co zrobić w przypadku, gdy potrącimy zwierzę?
W obowiązującym stanie prawnym brakuje wskazania konkretnych procedur postępowania z potrąconymi dzikimi zwierzętami oraz precyzyjnego zakresu odpowiedzialności za takie zwierzę (w tym m.in. za jego leczenie). Ustalony przepisami jest jednak pewien obowiązek po stronie prowadzącego pojazd. Zgodnie z brzmieniem art. 25 ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019, poz. 122) kierowca obowiązany jest zapewnić zwierzęciu pomoc lub zawiadomić jedną ze służb:
-
lekarza weterynarii,
-
Policję,
-
Polski Związk Łowiecki,
-
Organizację społeczną, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt,
-
Straż Ochrony Kolei,
-
Straż Gminną,
-
Straż Graniczną,
-
Służbę Leśną lub Służbę Parków Narodowych,
-
Państwową Straż Łowiecką,
-
Państwową Straż Rybacką.
Ponadto by zgłosić fakt potrącenia zwierzęcia mieszkańcy i kierowcy w godzinach pracy mogą dzwonić do Urzędu Gminy Lyski – numer 32 43 000 51.
W przypadku zdarzeń mających miejsce po godzinach pracy, w dni wolne, niedziele i święta oprócz powyżej wskazanych podmiotów można powiadomić o zdarzeniu działające całodobowo Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rybniku – numer 32 422 10 00.
W zależności od odniesionych urazów, zwierzę podlega leczeniu lub uśmierceniu. Natomiast w razie natychmiastowej śmierci zwierzęcia w wyniku kolizji konieczna jest jego utylizacja. Kierowcy ani mieszkańcy nie muszą bezpośrednio kontaktować się z firmą świadczącą tego typu usługi. Jeżeli martwe zwierzę nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym (np. nie leży na jezdni), wystarczy zgłosić miejsce kolizji zależnie od rodzaju drogi – na drogach gminnych do Urzędu Gminy Lyski, na drogach powiatowych i wojewódzkich do Zarządu Dróg Powiatowych w Rybniku.