Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

BIKE RACE LYSKI III

LYSKI ROCK FESTIVAL

LYSEK

750-LECIE RASZCZYC

X Konkurs Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach

Czyste powietrze – ważne informacje

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przypomina i jednocześnie informuje o tym, na co korzystający z programu koniecznie muszą zwrócić uwagę.

Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych podczas dotychczasowych kontroli w ramach programu, po zakończeniu realizacji inwestycji w wielu przypadkach w budynkach objętych dofinansowaniem wciąż znajdują się w nieefektywne źródła ciepła tzn. kozy, trzony kuchenne, kuchnie węglowe, piece kaflowe, kominki niespełniające warunków programu.

Tymczasem warunki programu jednoznacznie stwierdzają: Wymieniane źródło ciepła na paliwo stałe musi być trwale wyłączone z użytku. Potwierdzeniem trwałego wyłączenia z użytku źródła ciepła na paliwo stałe jest imienny dokument zezłomowania / karta przekazania odpadu / formularz przyjęcia odpadów metali. Dopuszcza się pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym pieców kaflowych lub kominków niespełniających wymagań ekoprojektu oraz docelowych wymagań aktów prawa miejscowego (w tym uchwał antysmogowych), jednak muszą być one trwale odłączone od przewodu kominowego, co oznacza trwałe wyłączenie z użytku i musi być to potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.

WFOŚiGW zwraca uwagę, że w budynku objętym wnioskiem o dofinansowanie:

- kominek bez płaszcza wodnego (tj. bez przewodów rozprowadzających ciepło) powinien posiadać certyfikat ekoprojekt. W przeciwnym wypadku kominek ten powinien zostać zlikwidowany bądź trwale odłączony od przewodu kominowego, co powinno zostać potwierdzone protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.

- w przypadku posiadania w budynku trzonu kuchennego, kuchni węglowej, pieca typu koza, pieca kaflowego oraz innych nieefektywnych/bezklasowych źródeł ciepła, muszą one ulec likwidacji bądź trwałemu odłączeniu od przewodu kominowego.

- w przypadku wyposażenia budynku w kocioł niespełniający 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, kocioł ten musi zostać zlikwidowany, czego potwierdzeniem jest dokument zezłomowania / formularz przejęcia odpadów. Nie ma znaczenia fakt, że kocioł ten jest nieużytkowany, niesprawny, niepodłączony do instalacji, lecz sam fakt wyposażenia budynku w takie źródło ciepła.

Podsumowując, po zakończeniu realizacji każdej inwestycji w budynku objętym dotacją w ramach programu Czyste Powietrze znajdować się może wyłącznie źródło ciepła spełniające warunki programu. Powyższe dotyczy zarówno inwestycji dotyczących wymiany źródła ciepła, jak i inwestycji obejmujących jedynie termomodernizację budynku.

źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach